MLP Group – Green Industrial Developer – należący do liderów w zakresie wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju, opublikował strategię w zakresie ESG. Deweloper zamierza wyznaczać najwyższe ekologiczne standardy w branży nieruchomości logistyczno-przemysłowych. Szacunek dla przyrody i troska o środowisko naturalne jest podstawą działalności Grupy rozwijającej sieć nowoczesnych parków logistycznych i miejskich na rynku polskim, niemieckim, austriackim i rumuńskim. Celem MLP Group jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2026 r.

MLP Group buduje obiekty, które są nie tylko przyjazne środowisku, ale także zapewniają komfort jego użytkownikom. Deweloper systematycznie wprowadza do swoich parków eko-rozwiązania. Wyrazem jak dużą wagę przykłada Zarząd MLP Group do zrównoważonego rozwoju jest zaprezentowana strategia działania w zakresie ESG.

 „W naszych obiektach stosujemy najnowsze rozwiązania technologiczne przyczyniając się do ochrony naszej planety. Oddawane najemcom do użytkowania parki logistyczne to środowisko pracy dla setek, a nawet tysięcy pracowników. Dlatego bardzo zależy nam, aby było to środowisko przyjazne, także dzięki stosowaniu rozwiązań ekologicznych oraz dbaniu o naturę. Chętnie sadzimy i pielęgnujemy drzewa na terenie naszych parków logistycznych, a znaczny procent powierzchni przeznaczamy na tereny zielone. W opublikowanej strategii ESG zawarliśmy wszystkie kluczowe kierunki działania i główne zadania do realizacji, dzięki którym chcemy zrealizować zerową emisyjność. Koncentrujemy się na naszym celu, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2026 roku. To bardzo ważne również dla naszych najemców, dla których ochrona środowiska często też jest istotnym wyzwaniem, a jednocześnie m.in. dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej osiągają oni realne korzyści finansowe” – powiedział Tomasz Zabost, Członek Zarządu MLP Group S.A.

ENVIRONMENTAL (środowiska)

Głównym celem MLP Group jest ograniczenie negatywnego wpływu firmy na środowisko naturalne i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2026 roku. Zadania, które mają doprowadzić firmę do tego celu, obejmują przede wszystkim: zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i cieplnej oraz stopniowy wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii w obiektach MLP Group. W efekcie zostanie ograniczona emisja CO2 i innych gazów cieplarnianych do atmosfery. Firma kładzie nacisk na stosowanie materiałów przyjaznych dla środowiska i ulegających biodegradacji.

Strategicznym zadaniem MLP Group jest rozwój instalacji fotowoltaicznych. W 2021 roku MLP Group rozpoczęła budowę instalacji PV w swoich parkach logistycznych. MLP Group zrealizuje instalacje PV o mocy ok. 9 MW. Efektem będzie zmniejszenie zużycia energii o ok. 9 000 MWh/rok oraz redukcja emisji CO2 o 6 380 t/rok. We wszystkich parkach logistycznych zlokalizowanych w Polsce, począwszy od 2022 roku, cała zakupiona energia elektryczna pochodzi z odnawialnych źródeł energii, które są poświadczone gwarancjami pochodzenia. Polityka zakupu zielonej energii będzie kontynuowana w kolejnych latach.

Zgodnie ze standardem Grupy wszystkie realizowane nowe inwestycje są obligatoryjnie objęte certyfikacją BREEAM na poziomie Excellent lub Very Good, a na rynku niemieckim i austriackim certyfikatem DGNB Gold lub Platinum. W ten sposób analizowane są wskaźniki zrównoważonego rozwoju obejmujące szereg zagadnień środowiskowych. Strategia MLP Group w zakresie rozwiązań ekologicznych zakłada dostosowywanie także istniejących obiektów do wymogów zielonych certyfikatów. Celem jest, aby w przyszłości całe portfolio nieruchomości było objęte certyfikacją.

Budynki wyposażane są w urządzenia, które zapobiegają nadmiernemu zużyciu wody. Instalowane są zbiorniki na wodę deszczową. MLP Group prowadzi działania w zakresie bioróżnorodności poprzez m.in. sadzenie drzew, tworzenie łąk kwietnych, stawianie budek dla owadów, tworzenie terenów zielonych. Zachęca również do jazdy rowerami budując wiaty rowerowe. W planie jest sortowanie i recykling odpadów we wszystkich parkach logistycznych poprzez uruchomienie programu „zero waste”.

SOCIAL RESPONSIBILITY (odpowiedzialność społeczna)

MLP Group chce podnosić świadomość ekologiczną wśród społeczności lokalnych. Dawać przykład w obszarze ESG, który będzie naśladowany przez innych. Wśród prowadzonych działań jest m.in. wolontariat. Grupa angażuje się w program Szlachetna Paczka, wspiera fundację Poland Business Run, bierze udział w różnych akcjach charytatywnych.

MLP Group przestrzega polityki równych szans, która zapewnia równe szanse w zakresie procesu rekrutacji i zatrudnienia. Zgodnie z zasadami zawartymi w tej polityce, zatrudnianie, ocena i awansowanie pracowników firmy może odbywać się wyłącznie na podstawie takich kryteriów, jak: indywidualne kompetencje, doświadczenie i efektywność.

CORPORATE GOVERNANCE (ład korporacyjny)

„Naszym głównym celem jest spełnienie oczekiwań klientów. Oferujemy nowoczesną, wysokiej jakości powierzchnię magazynową, w pełni dostosowaną do indywidualnych potrzeb naszych najemców. Współpracujemy z klientami na każdym etapie procesu tworzenia parku logistycznego, począwszy od decyzji lokalizacyjnej, poprzez prace projektowe, uzyskiwanie pozwoleń, budowę i komercjalizację, aż po zarządzanie nieruchomością. Działamy zgodnie z naszym kodeksem etycznym i zasadami ładu korporacyjnego, a podstawową wartością, na której się opieramy, jest partnerstwo” – podkreślił Tomasz Zabost. MLP Group wdrożyło również m.in. procedury zgłaszania naruszeń prawa, w tym mechanizm whistleblowingu.

Strategia ESG prezentująca działania w zakresie ESG dostępna jest nas stronie www: https://mlpgroup.com/wp-content/uploads/2022/08/MLP-ESG-10082022.pdf

***

MLP GROUP S.A. – najważniejsze informacje

MLP Group jest wiodącym deweloperem, właścicielem i zarządcą wysokiej jakości parków logistycznych i przemysłowych oraz parków biznesowych przeznaczonych dla lekkiej produkcji przemysłowej, działającym na rynku polskim, niemieckim, austriackim i rumuńskim. Firma jest właścicielem i zarządcą portfela nieruchomości, o łącznej powierzchni najmu w obiektach gotowych lub posiadających pozwolenia na budowę wynoszącej ok. 1,55 mln m2. Wartość aktywów netto firmy wynosi 1,82 mld zł (na koniec grudnia 2021 roku). Od 2013 roku MLP Group jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (ISIN: PLMLPGR00017).

Spółka posiada biura w Warszawie, Monachium, Wiedniu i oferuje dostosowane do indywidualnych potrzeb, dedykowane rozwiązania w zakresie nieruchomości dla klientów i najemców z różnych branż, w tym logistycznej, handlu detalicznego, e-commerce, produkcyjnej i motoryzacyjnej.

Więcej informacji na temat MLP Group można znaleźć na stronie www.mlpgroup.com

Umowy w nieruchomościach

Potrzebujesz umowy z branży nieruchomości? Zobacz wzór umowy najmu https://www.icg-group.com/wzory-umow/umowa-najmu/

Zielony park – Zielone budownictwo

Zielony budynek, a dokładniej – budynek zrównoważony, to obiekt oszczędny, komfortowy i stworzony z poszanowaniem środowiska naturalnego. Projektując, budując i użytkując zielone budynki, jednocześnie spełniamy nasze bieżące potrzeby, a także dbamy o to, aby następne pokolenia mogły zaspokoić swoje przyszłe potrzeby. Na wszystkich etapach życia takiego budynku uwzględnia się metody oszczędzania zasobów naturalnych i dbania o środowisko.

Budynki odpowiadają za około jedną trzecią wszystkich emisji gazów cieplarnianych i zużywają około 40% całej dostępnej energii. Dlatego już od dawna inwestujemy w bardziej zrównoważone i energooszczędne budownictwo.

To przejście na bardziej ekologiczne budownictwo jest podyktowane nie tylko presją ze strony branży, ale wynika również z globalnych megatrendów, takich jak wzrost populacji, urbanizacja, coraz wyższy standard życia. To stwarza konieczność łagodzenia skutków zmian klimatycznych i efektywniejszego gospodarowania zasobami naturalnymi Ziemi, tak aby wystarczyły one dla przyszłych pokoleń. Musimy w tym celu odejść od modelu gospodarki tworzącej odpady i przyjąć podejście bardziej zrównoważone.

Coraz więcej uwagi poświęcamy ekologicznym aspektom realizacji projektów budowlanych. Unia Europejska od wielu lat popiera koncepcję zrównoważonego budownictwa. Jest to podyktowane coraz ostrzejszymi wymogami prawnymi, dużymi kosztami energii, zwiększoną emisją dwutlenku węgla oraz zmieniającymi się preferencjami mieszkańców dotyczącymi troski o środowisko.

Rosnące wymogi inwestorów oraz najemców dotyczące budownictwa ekologicznego sprawiają, że w Polsce przybywa certyfikowanych budynków. Zaplanowanie inwestycji zgodnie z najwyższymi standardami przynosi wymierne korzyści nie tylko dla najemców, ale także dla najbliższego otoczenia.

Zielone, czyli zrównoważone budownictwo to w praktyce projektowanie i tworzenie budynków o ograniczonym negatywnym wpływie na środowisko, a zarazem przyjaznych dla ich użytkowników oraz zapewniających im odpowiedni poziom komfortu. Aby budynek mógł być uznany za zielony, musi on spełniać określone kryteria w konkretnych obszarach, takich jak:

– ograniczenie zużycia mediów, a w szczególności energii oraz wody,
– zminimalizowanie zużycia odpadów,
– zachowanie zielonego krajobrazu,
– poprawa samopoczucia i zdrowia użytkowników.

Do najpopularniejszych w Polsce i na świecie systemów oceny zrównoważonych budynków należą obecnie LEED oraz BREAM. Pierwszy z nich, Leadership in Energy and Environmental Design, został wprowadzony w 1998 r. przez U.S. Green Building Council i jest w tej chwili najpowszechniej stosowanym na świecie systemem, obecnym w blisko 170 krajach. Najpopularniejszy w Europie (w tym również w Polsce) jest z kolei brytyjski Building Research Establishment Environmental Assessment Method – łącznie korzysta z niego 77 krajów.

Jeśli więc ocenimy poziom rozwoju zielonego budownictwa przez pryzmat przyznawanych rok do roku certyfikatów, nasunie się jeden, prosty wniosek: rośnie ono w siłę, i to szybko. Pierwsza rodzima certyfikacja budynku w systemie LEED odbyła się na początku 2010 r., a pierwszy certyfikat BREEAM przyznano pięć miesięcy później.

Od tej pory następuje stały wzrost liczby certyfikowanych budynków w naszym kraju – w roku 2015 było ich 249, rok później było już 328 (budynki w fazie projektowej, wykonawczej oraz wybudowane), co stanowiło wzrost aż o 32 procent.

Dynamika rozwoju zielonego budownictwa w Polsce i na świecie pokazuje jasno, że nie mamy już do czynienia z modą, ani nawet trendem, tylko jasno wytyczonym kierunkiem, którego obranie wiąże się w określonymi korzyściami – dla środowiska i dla nas. Aby to unaocznić, warto na koniec zestawić ze sobą dwie liczby: budynki odpowiadają za 38 proc. światowych emisji CO2, a to właśnie w nich spędzamy około 90 procent naszego życia. Dbając więc o nasze dobre samopoczucie, dbamy o środowisko i tych dwóch dążeń nie możemy traktować oddzielnie.

Polski sektor budowlany jest w początkowej fazie transformacji budownictwa nie tylko pod względem stosowanych technologii, procedur, używanych materiałów, ale także pod względem mentalnym.

Wielu interesariuszy polskiego rynku budowlanego – od projektantów, deweloperów, innych inwestorów, właścicieli i zarządców budynków począwszy, przez producentów materiałów i firmy wykonawcze, po instytucje finansowe oraz administrację rządową i samorządową – nie czuje potrzeby włączenia się w proces zielonych lub zasłania się brakiem środków. Nie do przecenienia w procesie przełamywania tych barier są bodźce  regulacyjne  i finansowego.

Zasady zrównoważonego budownictwa oraz certyfikacja budynków są już integralną częścią nowoczesnego podejścia do procesu projektowania i coraz częściej są one wymagane przez inwestorów oraz użytkowników budynków.